Prawo jazdy to dokument, który uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdu na drogach publicznych. W Polsce istnieją różne kategorie prawa jazdy, które określają, jakie rodzaje pojazdów można prowadzić na podstawie posiadanych uprawnień.
Wszystkie kategorie prawa jazdy są określone w przepisach prawa drogowego. Najważniejsze z nich to kategorie prawa jazdy na motocykl, jak również kategorie prawa jazdy na samochód.
Kategorie prawa jazdy na motocykl
Kategorie prawa jazdy na motor obejmują różne rodzaje pojazdów dwu- i trójkołowych o różnej pojemności silnika. I tak kategoria A1 uprawnia do prowadzenia motocykli o pojemności silnika do 125 cm3, natomiast kategoria A umożliwia prowadzenie motocykli o pojemności silnika powyżej 125 cm3 i motocykli trójkołowych.
Kategoria prawa jazdy na samochód
Kategoria prawa jazdy na samochód obejmuje różnego rodzaje pojazdy czterokołowe, w tym: osobowe, dostawcze i ciężarowe. Najczęściej występującymi kategoriami są B, C i D.
Kategoria B
Kategoria B prawa jazdy umożliwia kierowanie samochodami osobowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3500 kg oraz przyczepami o masie całkowitej do 750 kg. Kierowcy mają również uprawnienia do kierowania quadami, motorowerami i motocyklami o pojemności silnika do 125 cm³. Jeżeli mamy prawo jazdy kategorii B warto skorzystać z centrum rezerwacji.
Kategoria C
Kategoria prawa jazdy C umożliwia z kolei kierowanie pojazdami mechanicznymi, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3500 kg, jak również ciągnikami rolniczymi i leśnymi. Kierowcy z prawem jazdy kategorii C mogą także prowadzić pojazdy z przyczepami o masie całkowitej do 750 kg.
Kategoria D
Kategoria D prawa jazdy umożliwia kierowanie autobusami i innymi pojazdami przewożącymi pasażerów, których liczba przekracza 8 osób. Kierowcy z prawem jazdy kategorii D mogą również prowadzić pojazdy z przyczepami o masie całkowitej do 750 kg.
Specjalne kategorie prawa jazdy
Oprócz wymienionych kategorii, istnieją także specjalne kategorie prawa jazdy, takie jak: kategoria T (uprawniająca do prowadzenia ciągników rolniczych) i kategoria E (uprawniająca do prowadzenia zestawów pojazdów).
Kategoria prawa jazdy T
Jedną ze specjalnych kategorii jest kategoria T uprawniająca do prowadzenia pojazdów rolniczych. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii T mogą prowadzić:
ciągniki rolnicze i
maszyny rolnicze (kombajny, siewniki, przyczepy rolnicze).
Wymagania dotyczące uzyskania tej kategorii prawa jazdy są mniej restrykcyjne niż w przypadku innych kategorii (wystarczy ukończenie szkolenia i egzaminu teoretycznego).
Kategorie prawo jazdy C+E
Z kolei kategoria C+E to specjalna kategoria prawa jazdy uprawniająca do prowadzenia zestawów pojazdów. Osoby posiadające takie uprawnienia mogą prowadzić ciężarówki z przyczepami o łącznej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C+E, trzeba zdać zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny.
Kategoria prawa jazdy D+E
Kolejną specjalną kategorią prawa jazdy jest kategoria D+E, umożliwiająca prowadzenie autobusów z przyczepami. Osoby posiadające uprawnienia tej kategorii mogą przewozić większą liczbę pasażerów, co jest szczególnie istotne w przypadku przewozów turystycznych czy imprez masowych.
Kategoria B+E
Kategoria B+E to kolejna, specjalna kategoria prawa jazdy umożliwiająca prowadzenie samochodów osobowych z przyczepami o łącznej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Pozostałe specjalne kategorie prawa jazdy
Poza wspomnianymi kategoriami prawa jazdy spotykamy również kategorie mniej znane. Należą do nich: kategoria H (umożliwia prowadzenie pojazdów specjalnych) i kategoria G (uprawnia do prowadzenia pojazdów rolniczych o mniejszych gabarytach).
Kategorie prawa jazdy podsumowanie
Warto pamiętać, że uzyskanie prawa jazdy każdorazowo wymaga zaliczenia egzaminu praktycznego dla danej kategorii. Egzamin praktyczny musi być poprzedzony zaliczeniem egzaminu teoretycznego weryfikującego wiedzę przyszłego kierowcy z zakresu przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa na drodze.