Transport specjalny – usługi niezbędne przy dużych gabarytach

Branża transportowa jest bardzo szeroka począwszy od transportu osobowego, przez transport towarów w łańcuchu dostaw, aż po transport specjalny. To właśnie znaczenie tego ostatniego rodzaju transportu jest najmniej doceniane, a coraz częściej realizowany jest na bardzo dalekie odległości.

Logistyka transportu

Nie zawsze wszystko da się zaplanować co do minuty, bywa i tak, że transport wielkogabarytowy potrzebny jest wewnątrz zakładu produkcyjnego gdy duży i ciężki element wymaga transportu z jednej hali produkcyjnej do drugiej lub na plac odkładczy. Wynajem ciągnika siodłowego z odpowiednio dużą naczepą jest niezbędne, nawet gdy ładunek ma zmienić miejsce składowania o kilkadziesiąt metrów. przykładowo ładunki ważące kilkadziesiąt ton wielkości kilkunastu metrów długości wymagają transportu specjalnego zarówno na dalsze odległości, jak i krótkie dystanse. Zaplanowanie takiego transportu to nie lada sztuka, bowiem polega nie tylko na zaplanowaniu, obliczeniu wielkości, nośności naczepy, samochodu ciężarowego ale również zaplanowania, sprawdzenia wymaga trasa którą transport ma się odbywać. 

Transport na zlecenie

Prowadząc firmę produkcyjną warto posiadać własny transport gwarantując w ten sposób niezachwiany łańcuch dostaw, jednak jeśli produkcja jest niepowtarzalna i nie nalezy do produkcji liniowych wówczas transport bardziej opłacalny jest w systemie zlecenia zewnętrznego. Wówczas każdorazowo można dopasować właściwy samochód dla danego ładunku. Im bardziej skomplikowana produkcja i wymagająca tym trudniej jest znaleźć kooperanta do współpracy stałej, jak i doraźnej. Samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych we flotach firm transportowych jest wiele, jednak chcąc wynająć samochód o dużej mocy, z naczepą mogą transportować bardzo ciężkie, niestabilne elementy stalowe i nie tylko jak elementy kombajnów górniczych, wiatraków, kotłów energetycznych, konstrukcji stalowych może być problem. zwłaszcza problematyczne jest zorganizowanie przejazdu konwoju samochodów z tak nie praktycznymi w transporcie ładunkami. 

Dalekie trasy

Koszty transportu specjalnego są kosztowne, zarówno na krótkie jak i dalsze trasy. wycena usługi transportowej ujmuje nie tylko odległość ale trudność załadunku, przejazdu jak i rozładunku przekładając usługę na godziny pracy, zapewnienie bezpieczeństwa transportu, w tym pilota. nie każdy transport odbywać się może najkrótszą trasą, ponadto dochodzą ograniczenia takie jak przepisy o ruchu drogowym nakazujące przejazd transportu specjalnego nocą. Jak widać na cenę usługi składa się wiele czynników, stąd też ceny tego typu transportów są wysokie. Mimo to transporty tego typu nie są rzadkością nawet przez całą Europę. Zapotrzebowanie na transport specjalny odczuwa się zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i wewnętrznym. Bez wątpienia branża ta o specjalizacji ponadgabarytowy ma przyszłość i potencjał. Wysoce wyspecjalizowane przedsiębiorstwa produkcyjne wykonują rozmaite produkty gotowe na zlecenia klientów z całego świata o ile możliwy jest transport do klienta. Podczas dalekich tras kierowcy często korzystają z parkingu Warszawa modlin.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *