Dźwig okrężny – co to jest i jak działa?

Dźwig okrężny, zwany też inaczej windą paciorkową lub inaczej ‘’paternoster’’, to jeden ze starszych rodzajów windy osobowej. Tego typu dźwigi, były popularne na początku XX wieku, jednak nadal znajdują swoje zastosowanie w wybranych miejscach. Oto najważniejsze informacje o dźwigach okrężnych.

Czym jest dźwig okrężny?

Winda osobowa typu okrężnego, jest to dźwig, który pracuje podobnie jak przenośnik kubełkowy. Składa się on z szeregu otwartych kabin, zazwyczaj dwuosobowych, które połączone są w łańcuch i poruszają się z bardzo niewielką prędkością. Znajdują się one w zamkniętej pętli, w ruchu ciągłym. Połączone ze sobą kabiny windy, znajdują się jedna pod drugą. Kiedy jedna strona porusza się do góry, druga zjeżdża w dół. 

Po osiągnięciu górnego lub dolnego poziomu, kabina windy przesuwa się do drugiego szybu i jedzie w przeciwnym kierunku. Na tej samej zasadzie działały bardzo dawno temu, górnicze urządzenia do wyciągania materiału z kopalni. Z kolei nazwa ‘’paternoster’’ pochodzi od sznura modlitewnego.

Dźwig okrężny – jak można go wykorzystać?

Winda typu okrężnego, to z założenia środek transportu wewnętrznego, przeznaczony dla ludzi, jednak z powodzeniem można wykorzystywać go także do ciężkich przedmiotów, których wniesienie po schodach byłoby po prostu bardzo trudne. 

Co dość ciekawe, dźwigi okrężne stosuje się czasami w luksusowych hotelach lub drogich apartamentowcach, w celu dodania budynkom niecodziennego klimatu. Dźwigi tego typu mogą mieć konstrukcję całkowicie zamkniętą, otwartą, a także przeszkloną.

Gdzie w Polsce można spotkać się z windami okrężnymi?

Na ten moment w Polsce nie ma zbyt dużo dźwigów typu okrężnego. W ostatnich latach zaczęto po prostu odchodzić od tego typu rozwiązań, z uwagi na niemożność korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne, a nie da się ukryć, że to właśnie one najbardziej potrzebują wind do poruszania się w piętrowych budynkach, gdyż często nie mają innej drogi transportu, aby przedostać się na wyższe kondygnacje.

Dwie windy berlińskiej firmy Carl Flohr AG, znajdują się na przykład w Opolu – w budynku Urzędu Wojewódzkiego oraz w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji.

Winda okrężna – praktyczność, czy zabytek?

Choć dźwigi okrężne zostały już dawno wyparte przez znacznie nowocześniejsze dźwigi osobowe, dostosowane przede wszystkim do potrzeb osób niepełnosprawnych, wciąż możemy spotkać się z nimi w parkach rozrywki, na wieżach widokowych, czy w muzeach, gdzie po prostu stanowią atrakcję. 

Jest to nietypowa forma transportu wewnętrznego, jednak może ona dostarczyć niecodziennych doświadczeń, co sprawia że jest atrakcyjna dla turystów lub osób poszukujących nietypowych rozwiązań.

Pasażerowie wchodzą do takiej windy i są przenoszeni wokół okręgu lub wzdłuż trasy, podziwiając dzięki temu okolicę. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *