wyścigi sportowych samochodów

Wyścigi samochodów sportowych – historia, rodzaje, plusy i minusy widowiska, jak zacząć?

Co przychodzi ci na myśl, gdy myślisz o wyścigach? Czerwonokrwiści mężczyźni pilotujący na torze bestie napędzane silnikiem V-8? Być może przychodzą mi na myśl obrazy z Indianapolis 500 lub Grand Prix Monako. Istnieje jednak wiele subkultur w sportach motorowych, które mogą Cię zaskoczyć. Jeśli kochasz prędkość i masz zamiłowanie do eleganckiej aerodynamiki i błyskawicznego przyspieszenia, być może wyścigi samochodów sportowych są idealnym rozwiązaniem dla Twojej strony adrenaliny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej ekscytującej gałęzi sportów motorowych.

Co to jest samochód sportowy?

Samochód sportowy to typ samochodu przeznaczony do ostrej jazdy. W przeciwieństwie do SUV-ów i innych dużych samochodów przeznaczonych do jazdy w terenie, samochody sportowe mają być lekkie, zwinne i przeznaczone do jazdy po asfalcie. Prowadzenie samochodu sportowego po polnej drodze byłoby przepisem na katastrofę. Zazwyczaj samochody sportowe mają 2 drzwi, 2 siedzenia i opływowy kształt z nisko położonym środkiem ciężkości dla zwiększenia zwinności i wydajności. 

Główny projektant Forda GT, Mark Hostlander, był tym, który ukuł termin „samochód sportowy” w latach trzydziestych. Jak sama nazwa wskazuje, samochody sportowe są budowane przede wszystkim dla sportu. Jednak nie są one zbudowane tylko do wyścigów. Samochody sportowe są również doskonałe do dojazdów do pracy, załatwiania spraw w mieście, a nawet do codziennej jazdy. 

Wyścigi samochodów sportowych 

Wyścigi samochodów sportowych, znane również jako wyścigi samochodów na torze, to forma wyścigów samochodowych, w których biorą udział modele aut produkcyjne nadające się do jazdy po drogach. Kierowcy pokonują albo jedno okrążenie, albo określoną liczbę okrążeń w danym okresie czasu. Najbardziej znaną serią wyścigów samochodów sportowych jest FIA World Endurance Championship. WEC składa się z trzech różnych typów wyścigów: 6-godzinnych, 10-godzinnych i 24-godzinnych wyścigów. W wyścigach 6- i 10-godzinnych na każdy samochód przypada dwóch kierowców. W wyścigu 24-godzinnym na każdy samochód przypada jeden kierowca. 

Historia wyścigów samochodów sportowych 

Pierwszy wyścig samochodów sportowych odbył się na torze Brooklands w Wielkiej Brytanii w 1903 roku. Zwycięzcą został niejaki Hugh H. Milton, który prowadził jednorazowy samochód specjalny. W tamtych czasach zawody skupiały się bardziej na prędkości niż na emocjach związanych z wyścigiem. Wyścig trwał tylko godzinę, a zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 150 funtów. W 1910 roku odbyły się pierwsze wyścigi poza Brooklands. Amerykańskie Stowarzyszenie Automobilowe (AAA) zorganizowało w tym roku kilka wyścigów w Kalifornii i na Florydzie.

W Europie Automobilklub Belgijski zorganizował pierwszy oficjalny wyścig poza Wielką Brytanią w sierpniu 1910 roku. W latach 20. ubiegłego wieku w sporcie pojawiło się wiele różnych typów imprez. Były to rajdy, wyścigi samochodów turystycznych i zwykłe wyścigi torowe. W połowie lat 20. kilka organizacji, takich jak AAA, Automobile Club de France, British Auto-Car Club i International Motor-Cycle Federation, zaczęło kodyfikować zasady wyścigów samochodów sportowych. 

Rodzaje samochodów sportowych 

Istnieją dwa podstawowe typy samochodów sportowych: z silnikiem przednim i z silnikiem tylnym. Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak „standardowy” samochód sportowy. Te samochody są budowane dla różnych celów, więc inżynierowie mogą być tak kreatywni, jak chcą.

  • Samochody sportowe z silnikiem przednim: Jest to najczęściej spotykany typ samochodu sportowego. Silnik znajduje się przed kierowcą i pasażerami. Przykłady samochodów z silnikiem przednim to Chevrolet Corvette, Toyota Supra i Mercedes-Benz SLR McLaren.
  • Samochody sportowe z silnikiem tylnym: Ten typ samochodu sportowego ma silnik umieszczony za kierowcą i pasażerami. Popularne przykłady to Porsche 911 Turbo, Volkswagen Corrado i Ferrari Testarossa. 

Regulamin dla samochodów sportowych Federation Internationale de l’Automobile

(FIA) jest organem zarządzającym wyścigami samochodów sportowych. FIA organizuje większość głównych wydarzeń związanych z wyścigami samochodów sportowych na całym świecie. Zasady FIA dotyczące wyścigów samochodów sportowych są określone w Regulaminie Sportowym FIA. Najważniejszą zasadą wyścigów samochodów sportowych jest to, że każdy samochód musi być oparty na modelu nadającym się do jazdy po drogach. Samochód musi być w stanie przejść wszystkie inspekcje bezpieczeństwa i testy emisji spalin, aby można było nim jeździć po drogach publicznych. Oznacza to, że inżynier musi dodać pewne modyfikacje do samochodu, aby nadawał się do wyścigów. Na przykład, samochód może wymagać lżejszych materiałów lub zmodyfikowanego zawieszenia, aby nadawał się do wyścigów. 

Plusy oglądania wyścigów samochodów sportowych

Jeśli lubisz szybką akcję, to wyścigi samochodów sportowych są dla ciebie idealne. Wyścigi samochodów sportowych to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi sportów motorowych. Najwyższej klasy inżynieria i duży nacisk na aerodynamikę sprawiają, że te eleganckie samochody jeżdżą niezwykle szybko. Jeśli lubisz patrzeć jak samochody przelatują obok Ciebie z ogromną prędkością, to jest to idealny wybór dla Ciebie. Samochody stoją bardzo blisko siebie, więc możesz zobaczyć całą akcję z bliska. To bardzo ekscytujące obserwować, jak samochody rozpędzają się od 0 do 100 km/h w mniej niż 3 sekundy. Istnieje wiele różnych rodzajów wyścigów samochodów sportowych. Możesz wybierać pomiędzy samochodami turystycznymi, wyścigami wytrzymałościowymi, short track i innymi.

Minusy oglądania wyścigów samochodów sportowych

Jak w przypadku każdego innego sportu, istnieją pewne wady oglądania wyścigów samochodów sportowych. Głównym minusem jest to, że wyścigi są bardzo długie. Wyścigi mogą trwać 6 godzin, 10, a nawet całą dobę. Chociaż wyścigi są ekscytujące, wiele osób nudzi się oglądając to samo przez wiele godzin. Jeśli masz cierpliwość, możesz zostać nagrodzony mnóstwem akcji. Musisz być również przygotowany na to, że będziesz czuł się bardzo niekomfortowo, te wyścigi są głośne i pełne spalin. Możesz skończyć z bólem gardła i dzwonieniem w uszach. 

Jak zacząć jeździć samochodem sportowym?

Jeśli chcesz wsiąść za kierownicę sportowego samochodu i prowadzić, to musisz zacząć się ścigać. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, to możesz chcieć zacząć od szkoły wyścigowej. Szkoły wyścigowe oferują kursy zarówno dla początkujących jak i doświadczonych zawodników. Nawet jeśli jesteś początkujący, dowiesz się wszystkich podstaw, takich jak prawidłowe techniki jazdy, zarządzanie oponami i strategii wyścigu.

Po ukończeniu szkoły wyścigowej, możesz zdecydować, czy chcesz kontynuować wyścigi, czy zostać mechanikiem lub inżynierem. Po rozpoczęciu wyścigów szybko dowiesz się, jaki typ samochodu prowadzi się najlepiej. Możesz wtedy zdecydować, czy chcesz pozostać w jednym typie samochodu lub czy chcesz spróbować różnych typów samochodów sportowych.

Możesz również spróbować bardziej cywilnej jazdy, testując auta na drogach publicznych. Jednak obowiązują tu przepisy i kodeks drogowy, warto o tym pamiętać! Nowe modele aut tego typu możesz znaleźć w firmie takiej jak wypożyczalnia samochodów sportowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *