Czym Jest mikrofiltracja oleju hydraulicznego?

Poprawne działanie urządzeń i maszyn zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest stosowanie odpowiedniego oleju hydraulicznego i jego częsta wymiana. Ze względu na rosnące koszty zakupu dobrej jakości płynu stosowanego w większości z maszyn, na rynku pojawiła się usługa mikrofiltracji. Czym jest i jakie przynosi efekty? O tym opowiem w poniższym artykule. Sprawdzimy również, dlaczego należy dbać o to, by stosować olej wskazany przez producenta oraz jak często go wymieniać. 

Proces mikrofiltracji oleju hydraulicznego – najważniejsze informacje

Odpowiednia jakość oleju hydraulicznego stosowanego w maszynach i urządzeniach przedłuża ich żywotność i chroni poszczególne komponenty przed poważnymi usterkami i awariami. Kluczową czynnością jest więc wybór odpowiedniego płynu i jego regularne wymienianie. W czasach rosnących cen zarówno materiałów jak i usług, dla wielu firm, ważnym stało generowanie oszczędności nawet w tym ważnym zakresie. Filtracja oleju hydraulicznego pozwala na wydłużenie żywotności poszczególnych podzespołów, części i elementów oraz samego płynu. Cały proces polega na poddawaniu oleju filtracji przy użyciu odpowiednich filtrów. Po zakończeniu całego proces, płyn jest zdatny do dalszego użytkowania. Skąd pomysł na tego rodzaju usługę? Według badań oleje hydrauliczne tracą swoje właściwości dużo wolniej, niż wynosi spodziewany okres ich wymiany. Dzięki temu procesowi można więc przedłużyć ich zdolność do użycia a tym samym zaoszczędzić na zakupie nowego oleju i usłudze wymiany. Maszyna filtrująca olej wyposażona jest w specjalne filtry, które mają za zadanie wchłaniać nadmiar wody oraz zabrudzenia stałe powyżej jednego mikrona. Daje to możliwość usunięcia aż 90% zanieczyszczeń, które są bardzo częstą przyczyną usterek i awarii. 

Jak często powinniśmy wymieniać olej hydrauliczny? 

Regularna wymiana oleju hydraulicznego to obok mikrofiltracji najskuteczniejszy sposób na przedłużenie życia maszyn i urządzeń hydraulicznych. Właściciele koparek, linii produkcyjnych, podnośników i innych urządzeń doskonale wiedzą, że dzięki temu zapobiegną większości nieprzewidzianych awarii. Wymiana oleju powinna zostać przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku koparek i podnośników najczęściej stosuje się roczny okres pracy oleju hydraulicznego. Linie produkcyjne oraz urządzenia, które nie są używane aż tak często, wymagają wymiany oleju raz na dwa lata lub przy wymianie pompy, lub innych podzespołów związanych z pracą dzięki użyciu cieczy. Mikrofiltracja pozwala przedłużyć ten okres o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy w zależności od urządzenia. Wybierając olej hydrauliczny, podczas jego wymiany powinniśmy również sugerować się wskazówkami przekazanymi przez producenta. To dzięki temu zapobiegniemy zalaniu maszyny niewłaściwym typem płynu, co w przyszłości może powodować zatarcia i awarię. Podczas wyboru odpowiedniego oleju hydraulicznego, warto zwrócić na uwagę na jego zastosowanie oraz typ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *